Total Recall (2012)

23. srpna 2012 v 8:49 | Kriste-n E. M.
Co je skutečné…
Co je vzpomínka…
…nic není takové, jak se na první pohled jeví…

Anotace

Ačkoli má tovární dělník jménem Quaid (Colin Farrell) krásnou manželku (Kate Beckinsale), kterou miluje, výlet do mysli mu připadá jako perfektní dovolená od frustrujícího života - skutečné vzpomínky na život super špióna mohou být přesně to, co potřebuje. Ale když se proces zvrtne, stane se hledaným mužem. Quaid, který je na útěku před policií - kterou řídí kancléř Cohaagen (Bryan Cranston), vůdce svobodného světa - se spojí s povstaleckou bojovnicí (Jessica Biel), aby našel hlavu ilegálního odboje (Bill Nighy) a zastavil Cohaagena. Linie mezi fantazií a realitou se začne smazávat a osud jeho světa visí na vlásku, když objeví svou skutečnou identitu, svoji pravou lásku a svůj skutečný osud.

Mým záměrem bylo zveřejnit recenzi den po zhlédnutí filmu, aby byla aktuální s pocity a názory hned po odvysílání, skoro doslovného zavření dveří kinosálu. Naneštěstí se tento plán neuskutečnil. Tím bych chtěla vyjádřit rozpačitost názorů.

Kritikové si pošmákli na špeku, ještě před zhlédnutím filmu, nebo snad hned po něm. Abych vás uvedla na pravou míru. Film Total Recall vznikl dle předlohy od amerického spisovatele science fiction Philipa K. Dicka. Inspirací byla povídka: WE CAN REMEMBER IF FOR YOU WHOLESALE. Zapříčiněno touto povídkou dostal režisér Paul Verhoeven podnět pro stvoření filmu Total Recall (1990). V hlavních rolích se objevil Arnold Schwarzenegger, coby Dougles Quaid. Po (přibližně) dvaceti dvou letech, vyráží na tenký led Len Wiseman (režisér série filmů Underworld), aby "přivedl na svět" tzv. remake. A právě tady se spouští palebná slova kritiků, jenž Lenovi sypou na hlavu popel. Článek typu: Rýpat do legendy se nevyplatilo …vás zahalí do pochmurné nostalgie a rozpaků. Jsem si vědoma, že každý má svůj názor… jen pozor - aby byl objektivní. Ráda bych zacitovala alespoň jednu větu z Novinek.cz: Americký režisér Len Wiseman patří k rutinářům, kteří pracují s velkými rozpočty bez velkých ambicí. Pokud jdu na film s takovými názory, co se dá očekávat od onoho článku. Prostým faktem je, že se Češi nedokážou oprostit od starých zažitých verzí a mají tendenci různé filmy srovnávat. Musím ale uznat, že by mnozí kritici mohli bezpochyby účinkovat v groteskách. K samotnému filmu.Do kina jsem šla bez jakéhokoliv očekávání. Abych byla upřímná. Film z roku 1990 jsem do té doby neviděla, takže jsem neměla možnost jej srovnávat. Navíc nejsem bůhví jakým fanouškem žánru sci-fi (i když si ráda nějakou knihu s touto tématikou občas přečtu, nebo si pustím film).

Pozn.: Ráda bych upozornila, že v následujících odstavcích mohu "prozradit" některé úseky z filmu.

U celého filmu záleží na dvou věcech: Jak moc jste schopni zapomenout na předešlou verzi a jestli dokážete alespoň na chvíli vypnout mozek a odpoutat se od reality (sci-fi, žádná politika). Z grafického hlediska by film zasloužil cenu a dostal deset z deseti bodů. Světelné efekty, vznášející se auta, cestování "Zeměpádem" (skrze zemské jádro-vše se odehrává na Zemi, nikoliv na Marsu), gravitace … vše je vyladěné do posledních detailů. Dle některých názorů bylo světelných záblesků přespříliš - mně to tak hrozné nepřišlo. Každopádně vypadá svět více než "realisticky". Možná mě jen trochu zaráží přeživší části země a rozšířené asijské čtvrti. Přesuny a pohledy kamer umožňují zajímavou podívanou, která dodává akčním scénám ráz a dynamiku.

V hlavních rolích tovární dělník (Quaid), jenž vyrábí své potenciální nepřátele, mě mile překvapil herec C. Farrell, jenž nám předvádí mimo plno akčních scén (přestřelek, střetů) a "dech beroucích" výkonů, také příjemnou vizáž, která mnohé zástupkyně ženského pohlaví potěší.

Ano, ženy. To je kapitola sama pro sebe. Říká se, že žena by měla držet muže železným stiskem, aby nezvlčil (kdo viděl, porozumí). Kdo by očekával ženu v podobě krásné a jemné květinky - s velikou pravděpodobností by tvrdě dopadl. Dámy se perou a hádají jako lvice. Dokonce létají skrze skleněné stěny. Pěsti a rány jsou na denním pořádku, jako by se nechumelilo. Bolest tedy nejspíše nepociťují. Další pořekadlo zmiňuje zajímavý fakt: kam nemůže čert, nastrčí ženštinu. Což vypovídá o Cohaagenovo jednání, nasadit tajnou agentku, jako Quaidovu manželku. Ve filmu neúčinkuje tchýně, Kate Beckinsale ji skvěle nahradí. Rozzuřená informací s kým to vlastně žila (se zrádcem), se vydává po jeho stopách s odhodláním udělat z něj cedník.

Povídat o Recallu, zajetích, falešných vzpomínkách a dalších scénách, nejspíše byste zabloudili do španělské vesnice.

Když si dobře vzpomínám, pouze jednu scénu bych vyškrtla, nebo alespoň zkrátila. Postava hlavního hrdiny má své osobité kouzlo (možná je to kontrastem: kladný hrdina/záporný; či snad tím pronikavým pohledem). Veškerá ta chemie ve mně učinila dojem promyšlené postavy. Zamrzet snad mohl jen konec. Popravdě jsem čekala, že Cohaagena (policii) a ilegální odboj více rozvedou a představí. Zde jsem pocítila prázdné místečko. To vše, ale stále nemění fakt, že film je příjemným zpestřením večera a vřele doporučuji na něj zajít. Rozhodně však nesrovnávat stejnojmenné filmy, jen na popud kritiků. Původní Sherlock Holmes a jeho nynější zpracování také nelze srovnávat a přesto jsou to filmy, o kterých bychom měli vědět, že jsou zde, neboť za to stojí.

Ještě si připomeňme jméno Harry Gregson-Williams. Autor dvaceti povedených soundtracků k filmu.

První soundtrack s názvem The Dream.
,,Původně jsem chtěla dát 6,5/10. Zvítězil prostý fakt. Zaokrouhluje se nahoru, Quaid je sympaťák."

Hodnocení: 7/10

Trailer

Obrázky

Trailer: Youtube, Falcon
Soundtrack k filmu: Youtube, Canal de theancarlos18
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucerna Lucerna | Web | 27. srpna 2012 v 1:35 | Reagovat

To musim videt! Urcite sa nan pozriem :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama