Listopad 2013

Hannibal ante portas

17. listopadu 2013 v 19:30 | Kriste-n E. M. |  Okénko do hlavy
  1. V předešlém článku Anima candida jste se mohli dozvědět o přednášce, za kterou vděčíme FF UK (projekt: Den latiny). Rozhodla jsem se, napsat (alespoň kratičký) článek a podělit se o své "nové zkušenosti". Celkově si myslím, že si latina zaslouží větší pozornost. A jakožto malá muška (vám) zasadím alespoň malé semínko do hlavy. Troufám si říci, že by mohl být publikován ve středu (20.11. článek je předem nastavený).
  2. Zapátrala jsem ve svých starých kresbách a nalezla pár "pokladů", takže během týdne můžete očekávat přednastavený a odpočinkový článek (v podobě ukázek a dalších fotografií).
  3. Samozřejmě mám v plánu, již dlouho slibované recenze. Mám nekalou předtuchu, že započnu tuto "éru" s nějakým seriálem, takže kdybyste měli na seznamu favorita, můžete napsat do komentářů.
  4. A konečně psaní. Podstata tohoto blogu! Mám pár myšlenek na nějakou skromnější kapitolovku, ale chtěla bych se "rozepsat" nad něčím stručnějším, jelikož víkend vypadá také nabitě a králíci na seznamu rozhodně nejsou (své nynější chování si vysvětluji nedostatkem času :-D…).
  5. Seznam povinné četby (k maturitě - min. šk. rok) mi připomněl pár knížek, které se nachází v mé bezprostřední blízkosti. V brzké době se jim tedy podíváme na zoubek. Začala bych třemi rozlišnými autory, k nimž mám pár drobností na srdci.
1. Torquato Tasso, Osvobozený Jeruzalém
2. Edgar Allan Poe, Jáma a kyvadlo
3. Jakub Arbes, Svatý Xaverius a Newtonův mozek
P.S. (3x):
  • Pokud se najde nějaká hodná (na tomto blogu zbloudilá) duše, tak ať zítra v 10:00-10:45 drží palečky. Čtvrtletní písemná práce z matematiky… myslím, že to mluví za vše… .
  • "Poslala jsem svou sovu" s dopisem pro nakladatelství a objednala jsem si nový přírůstek do knihovničky, takže jakmile poblíž zastaví modrá dodávka s tučným nápisem POŠTA, hned přidám fotografii.
  • V pět hodin ráno -ve 20 minutách- jsem "sesmolila" líčení, takže pokud má práce neskončí v koši, pravděpodobně ho přidám… . Chystám článek: Slohové práce ve škole, aneb trable strýčka NADUTCE.
POZN.: Hannibal ante portas - Hannibal před branami

Anima candida (portrét, skica - tužka)

10. listopadu 2013 v 18:04 | Kriste-n E. M. |  Když kreslím..
Probouzíte se do malebného dne, jež je rozjasněn teplými slunečními paprsky. Ty malé mršky vás lechtají na tváři. Protáhnete se, rukama zavadíte o čelo postele. Úsměv. Zuby se lehce dotknou vašeho spodního rtu. Odhrnete prostěradlo, bosými nohami stojíte na dřevěných parketách. Cítíte malátnost. Včerejší bujarý večírek se na vás podepsal. Vklouznete do papučí, nepřímě pohlédnete do zrcadla. Někdy příště. Pak se ohlédnete po pokoji. Jste v obklopení nábytku přímořského stylu. Neposedný růžek kufru odsunete pod postel. Úžasné dva týdny. Z mísy na nočním stolku vezmete jablko a lačně jej přiložíte k ústům. Spokojeně vyjdete s nepatrným cvaknutím otevřených dveří na balkón. Výhled je úžasný. Pozorujete moře, jež se rozprostírá po většině okolí. Ladné máchání křídel racků a naříkající hlas narážejících vln do pobřeží. Plynule přechází váš pohled na město a skromný přístav, kde si povšimnete prvních lidí. Na pláži se nedočkavý odvážlivci pustili do boje s vlnami a sehnutá stařena sbírá mušle, jež jejich obyvatelé dalekou cestu ukončili.
Poznámky z Mallorky

S obrázky mějte prosím strpení.