Okénko do hlavy

Hannibal ante portas

17. listopadu 2013 v 19:30 | Kriste-n E. M.
  1. V předešlém článku Anima candida jste se mohli dozvědět o přednášce, za kterou vděčíme FF UK (projekt: Den latiny). Rozhodla jsem se, napsat (alespoň kratičký) článek a podělit se o své "nové zkušenosti". Celkově si myslím, že si latina zaslouží větší pozornost. A jakožto malá muška (vám) zasadím alespoň malé semínko do hlavy. Troufám si říci, že by mohl být publikován ve středu (20.11. článek je předem nastavený).
  2. Zapátrala jsem ve svých starých kresbách a nalezla pár "pokladů", takže během týdne můžete očekávat přednastavený a odpočinkový článek (v podobě ukázek a dalších fotografií).
  3. Samozřejmě mám v plánu, již dlouho slibované recenze. Mám nekalou předtuchu, že započnu tuto "éru" s nějakým seriálem, takže kdybyste měli na seznamu favorita, můžete napsat do komentářů.
  4. A konečně psaní. Podstata tohoto blogu! Mám pár myšlenek na nějakou skromnější kapitolovku, ale chtěla bych se "rozepsat" nad něčím stručnějším, jelikož víkend vypadá také nabitě a králíci na seznamu rozhodně nejsou (své nynější chování si vysvětluji nedostatkem času :-D…).
  5. Seznam povinné četby (k maturitě - min. šk. rok) mi připomněl pár knížek, které se nachází v mé bezprostřední blízkosti. V brzké době se jim tedy podíváme na zoubek. Začala bych třemi rozlišnými autory, k nimž mám pár drobností na srdci.
1. Torquato Tasso, Osvobozený Jeruzalém
2. Edgar Allan Poe, Jáma a kyvadlo
3. Jakub Arbes, Svatý Xaverius a Newtonův mozek
P.S. (3x):
  • Pokud se najde nějaká hodná (na tomto blogu zbloudilá) duše, tak ať zítra v 10:00-10:45 drží palečky. Čtvrtletní písemná práce z matematiky… myslím, že to mluví za vše… .
  • "Poslala jsem svou sovu" s dopisem pro nakladatelství a objednala jsem si nový přírůstek do knihovničky, takže jakmile poblíž zastaví modrá dodávka s tučným nápisem POŠTA, hned přidám fotografii.
  • V pět hodin ráno -ve 20 minutách- jsem "sesmolila" líčení, takže pokud má práce neskončí v koši, pravděpodobně ho přidám… . Chystám článek: Slohové práce ve škole, aneb trable strýčka NADUTCE.
POZN.: Hannibal ante portas - Hannibal před branami

Pár slov k úvodu (Ex librīs)

30. října 2013 v 18:17 | Kriste-n E. M.
Ručičky hodin si rázným krokem razily svou cestičku kolem číselníku. Vzájemně se míhaly a doháněly, vedly neustálý boj. Útokem vzala jedna z nich hodinu dvanáctou. Slabé odlesky tančily na desce stolu, za nímž se skýtala lampou osvětlená postava. Žena mladšího věku seděla vzpřímeně. Lokny jí v prstencích dopadaly na ramena. Úsměv tížila starost. Obepínána kůží křesla, přivinula karmínový svetr k tělu. Zvuk mohutného pochodu plynoucího času nenáviděla. Pociťovala hořkost. Převalovala se jí v ústech jako doušek kávy. Upřeně hleděla do svého starého přítele. Každičkou stránku dokumentu znala zpaměti. Byla to její ratolest. Měsíční paprsky toho byly nepolapitelným svědkem. S každým setměním se vkrádaly do místnosti a hledaly tmavá zákoutí. Sněhové vločky se střídaly s kvítím, posléze různou škálou zbarveným listím, když jednotlivých stran přibývalo. Skličující pocit, vzrušení a starostí, byl její šat. Ruce se třásly, sevřela je v pěst. Klouby zbělaly. Přísahala by, že viděla jak z jejího těla, byť jen nepatrně, prchá kofein a proudem stéká adrenalin. Zbývalo jen email s přílohou odeslat. Pocit nedokonalosti se mísil s vidinou slávy a bohatství. Jeden nepatrný stisk a změnil by se jí svět. Nadešel správný čas?

"Rychločtečkám" doporučuji následující odstavce přeskočit

 
 

Reklama